Wywiad z Panią Renatą Szczepaniak (Dyrektor SOSW im. Piotra Janaszka w Rychwale) Ośrodek szkolno-wychowawczy im. Piotra Janaszka
Najnowsze:
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, który został opublikowany na antenie rozgłośni Meloradio Konin 99 i 6 FM.
Wywiad z Panią Renatą Szczepaniak (Dyrektor SOSW im. Piotra Janaszka w Rychwale) [MP3, 11 MB, PL]
Transkrypcja wywiadu
Mateusz Krzesiński
Mateusz Krzesiński. Witam i zapraszam. Dziś gościem Melo Radia 99 i 6 w Koninie jest Pani Renata Szczepaniak, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale. Witam.
Renata Szczepaniak
Witam serdecznie wszystkich słuchaczy. Chciałabym przedstawić krótką informację na temat naszej placówki – Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Piotra Janaszka w Rychwale, którego organem prowadzącym jest powiat koniński.
MK
Spotykamy się m.in. po to, aby opowiedzieć o tym, jaka jest szkoła, jak funkcjonuje, jakie są jej cele, jak to wszystko tam na co dzień wygląda, także po to, żeby zachęcić do wstąpienia w mury tej szkoły. Oczywiście mówię o potencjalnych uczniach instytucji, placówki.
No to najpierw zanim o naborze, kilka słów o szkole, która – no zdaje się – tak na bieżąco też relacjonowaliśmy w ostatnich latach nieco zmieniała swoje oblicze – oczywiście na lepsze.
RS
Specjalny Ośrodek funkcjonuje od 1985 r., czyli już ma bogatą tradycję. W naszym Ośrodku przyjmujemy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, stopniu umiarkowanym oraz stopniu głębokim.
W naszej szkole jest przedszkole specjalne, jest szkoła podstawowa dla dzieci w stopniu lekkim, szkoła podstawowa dla dzieci w stopniu umiarkowanym, znacznym i ze sprzężeniami. Następnie mamy klasy przysposabiające do pracy. Później mamy szkołę zawodową dla dzieci w stopniu lekkim o kierunku kucharz małej gastronomii, ponadto mamy zespoły rewalidacyjno-wychowawcze. Prowadzimy również wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Prowadzimy nauczanie indywidualne.
MK
Czy podobnie, jak w konińskim SOSW, także przy Waszej placówce działa internat?
RS
Tak. W naszej szkole działa internat. Dzieci mamy od poniedziałku do piątku. Ponadto wychodzimy naprzeciw rodzicom, pomagamy.
Mamy 2 busy z PFRON-u i dowozimy dzieci w poniedziałek – z różnych okolic Konina – a w piątek dzieci odwozimy i sprawujemy opiekę całodobową.
W internacie są różne zajęcia, dzieci chodzą na kręgle, chodzą do kina, które jest na terenie gminy Rychwał. Ponadto wyjeżdżają na basen. Mają wiele różnych atrakcji.
Poza tym chciałam jeszcze nadmienić, że mamy też oddział zamiejscowy na terenie Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Tam też mamy dzieci, szkołę podstawową i klasę przysposabiającą do pracy oraz prowadzimy również nauczanie indywidualne.
MK
To porozmawiajmy o naborze. Już to ustaliliśmy poza anteną, że – bo ja się spytałem – „Czy nabór jeszcze trwa”? A Pani powiedziała, że u Was nabór trwa cały czas, jest po prostu śródroczny.
RS
Tak. U nas nabór dzieci trwa cały rok. To wszystko jest w zasadzie uzależnione od poradni, bo jeżeli w trakcie roku szkolnego rodzic zdecyduje się umieścić dziecko w naszej szkole, bo nie radzi sobie, no to wtedy poradnia szybko bada dziecko i kieruje do szkoły naszej. Jest to oczywiście decyzja rodzica. My nie mamy prawa w to wnikać, bo umieszczenie dziecka w naszej placówce jest decyzją tylko i wyłącznie rodzica. Rodzic wybiera placówkę, w której chce, aby jego dziecko kontynuowało naukę.
MK
Ale najpierw nie zgłaszamy się do szkoły, tylko – tak, jak Pani powiedziała – kontaktujemy się z poradnią?
RS
Najpierw musimy skontaktować się z poradnią na badania dziecka i wtedy, jeżeli okaże się, że dziecko ma niepełnosprawność intelektualną, wtedy poradnia kieruje do placówki. Nie konkretnie do naszej, tylko do placówki specjalnej i wtedy rodzic wybiera, do której.
MK
To można wybrać, niezależnie od geograficznego położenia szkoły czy miejsca zamieszkania?
RS
Nie. My mamy różne dzieci z różnych okolic, także to nie zależy od zamieszkania.
U nas głównie nabór jest cały rok i to też cieszymy się z tego. Polega to na tym, że my robimy też promocję Ośrodka. Wychodzimy naprzeciw i nauczyciele też jeżdżą, też promują się, ale największą promocję robią nam rodzice. Dlaczego? Bo rodzice naszych wychowanków, którzy już są w tej chwili w szkole, przekazują informacje innym rodzicom.
MK
\Poczta pantoflowa.
RS
Tak, tak. Mówią, że w tej szkole – naprawdę – jest bardzo dobrze i przyznam się, że to jest największa taka nasza zasługa. Możemy się z tego cieszyć, że nasza placówka jest dobra i przyjmujemy coraz więcej dzieci.
MK
To opowiedzmy jeszcze – bo opowiedzieliśmy sporo o tym, co dzieje się w szkole, jak wygląda tam praca, ale oczywiście szkoła, to przede wszystkim społeczność, oprócz tego budynek, infrastruktura – jak to wygląda? Wiem, że w ostatniej dekadzie też o tym mówiliśmy na naszej antenie trochę inwestycji było, jak z warunkami w szkole?
RS
Baza w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym jest bardzo dobrze wyposażona. Mamy boisko szkolne. Mamy nowy plac zabaw, z czego wszyscy się cieszą, zwłaszcza uczniowie w naszej szkole, no i rodzice też. Plac zabaw jest dostosowany również dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu głębokim. Powstało to dzięki Fundacji Energa, która wyłożyła część pieniędzy, a część dofinansowało Starostwo Powiatowe w Koninie i mamy nowy plac zabaw. Ponadto mamy salę gimnastyczną dużą, salę rehabilitacyjną. Wszystkie klasy są wyposażone w sprzęt (tablice interaktywne). Nasza szkoła jest wyposażona – naprawdę – bardzo, bardzo dobrze. Ponadto mamy 2 busy, którymi możemy – tak, jak już wcześniej nadmieniłam – dowozić dzieci, więc uważam, że w naszej szkole dzieciom jest bardzo dobrze.
MK
Tym bardziej polecamy.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
RS
Dziękuję, dziękuję bardzo.
MK
Wszystkiego dobrego życzę.
Moim i Państwa gościem była dziś Pani Renata Szczepaniak, Dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale.
Ja nazywam się Mateusz Krzesiński.
Do usłyszenia.